Tradičné spájanie drevených konštrukcií skrutkami sa v súčasnosti síce používa, ale okrem neho existuje už aj veľa iných možností ako nenápadne a bez viditeľných miest po spájaní tieto konštrukcie zmontovať. Na tento účel sú na trhu k dispozícii aj špeciálne spojovacie prvky, napríklad spojky z hliníka. Rýchla montáž a presnosť, to sú dva indikátory, ktoré určujú záujem o produkty predovšetkým zo strany zákazníkov. Dnes si mnoho zo zariadení pre domácnosť či iné typy vybavenia dokážeme zmontovať aj doma, a preto sa výrobcovia snažia predávať tesařské vruty produkty, ktoré sa dajú bez väčších komplikácií zmontovať rýchlo, ale presne. Na spájanie drevených konštrukcií sa najčastejšie používajú univerzálne konštrukčné skrutky, ale aj viacero modernejších spojovacích prvkov.
Konštrukčné skrutky, ale aj ostatné spojovacie prvky sa do dreva dajú zabudovať takým spôsobom, aby ich nebolo vidieť. Ide predsa o exkluzívny vzhľad konštrukcií, najčastejšie sú to drevené BSH či KVH hranoly, ale aj CLT panely. Tradičné skrutky do dreva dopĺňa sortiment spojok, napríklad Eurotec Magnus M na skrytý spoj trámov. Neviditeľné spájanie týmito spojkami sa vykonáva tak, že ich zafrézujete do dreva. Tento spoj môže byť však aj viditeľný, ak spojku nebudete frézovať, no na parametroch spoja sa tak nič nezmení.
Vďaka týmto spojkám je montáž oveľa rýchlejšia, presnejšia a znižuje sa aj možnosť osadiť spojovací prvok v konštrukcii v nesprávnej polohe. Vznikne nosník, ktorý sa dá použiť aj na veľkých stavbách v polohe prefabrikovaných prvkov. Spojka má aj certifikát na použitie v priemyselných stavbách. Spojky sú vyrobené z hliníka, ktorý má dlhú životnosť a je možné nimi spájať dreviny rozličného druhu. Univerzálne tesárske skrutky však stále zostávajú v hre, spájanie nimi je jednoduché a rýchle, nenáročné na vybavenie, a preto ho využívajú hlavne domáci majstri či menšie dielne a stolárske prevádzky. No vyskúšať aj modernejší a pokrokovejší spôsob môže každý šikovný majster.
Comments by